Ara
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Veri Tabanları

Academic Journals 

 https://www.nature.com/

Açıklama: Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir.

Açıklama: Artstor, fakülte ve öğrencilere, disiplininizin sınırlarının ötesine çok çeşitli konularda eksiksiz bir görüntü kaynağı sağlar.

Açıklama: BMJ Group tarafından yayınlanan tıp alanında 27 dergi ve kanıta dayalı tıp veri tabanı içerir.

CAB Abstracts

https://www.cabdirect.org/ 

Açıklama: CAB Direct, önde gelen bibliyografik veritabanlarındandır. Uygulamalı yaşam bilimlerinde en kapsamlı  referans kaynağıdır. 

CAB Direct’de 12.650.000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

Açıklama:İşletme, ekonomi, yönetim, bilgisayar bilimi, mühendislik, bilgi yönetimi gibi konularda makale ve e-kitap sunan tam metin veri tabanıdır.

EBSCO veri tabanına yeni eklenen veri tabanlarını görmek için tıklayınız.

Emerald  Premier eJournal

https://www.emerald.com/insight

Açıklama: İşletme, yönetim, ekonomi, pazarlama, muhasebe ve finans, uluslararası ticaret, bilgi yönetimi, kalite, kamu yönetimi, turizm ve otelcilik konularında 200 dergiye tam metin erisim sunar, bazı dergilerin tam metin başlangıç yılı 1994’e kadar gitmektedir

InCites Benchmarking & Analytics ve Journal Citation Reports

InCites Erişim Adresi:  https://incites.clarivate.com

 

JCR Erişim Adresi: https://jcr.clarivate.com

Açıklama: Araştırma girdi ve çıktılarının ölçümü, güncel trendlerin takibi ve makalelerin, dergilerin, kurumların, kişilerin ve bölgelerin karşılaştırılması imkanını sunan, bütünleşik web tabanlı tek akademik platformdur.

Web of Science ve JCR-Journal Citation Reports veritabanlarının erişim linklerinin de yer aldığı InCites veritabanına giriş için e-posta adresiyle kayıt yapılması gerekmektedir. Daha önce Web of Science veri tabanına kayıt yaptıysanız aynı şifre ile İncites'i kullanabilirsiniz.

Açıklama: IEL veritabanı, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, uygulamalı fizik ve biyomedikal/biyoteknoloji alanlarında IEEE´nin 122 dergisi, IEE´nin 21 dergisi ve toplamda 341 konferansın, 1988 yılından itibaren tüm içeriğine tam metin olarak erişim sağlar. 1950-1987 döneminden seçilen 100,000´e yakın makaleye ve 1250 adet güncel IEEE standardına da tam metin erişim mevcuttur.

İdealonline Tıp Kitapları Veri Tabanı

http://www.idealonline.com.tr/

Açıklama: "İdealonline”, bilgi kaynaklarını bir platform altında toplayan, kapsamlı ve geniş bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan, bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır. 350+ Türkçe Tıp Kitabı içerir.

İntihal.net

https://intihal.net

Açıklama: Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir.
İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz.

 iThenticate

http://www.ithenticate.com 

Açıklama:Doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir akademik içeriğe sahip “iThenticate” programı,  veri havuzundaki akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası ile karşılaştırarak, aralarındaki benzerlik oranlarını hesaplar, akademik çalışmaları değerlendirmeden önce kopyacılık (intihal) seviyesini tespit eder. . Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız nozcan@firat.edu.tr adresine isim, soy isim ve mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı: "iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.

 iThenticate

http://www.ithenticate.com 

 

Ayrıca,  iThenticate intihal veritabanı sadece akademik makalelerin intihal durumunu taramak içindir. iThenticate veri tabanına özellikle öğrenci ödevleri ile tezlerin yüklenmemesi gerekmektedir.  Öğrenci ödevleri, projeler ve tezler için Turnitin veri tabanının kullanılması  gerekmektedir.

NOT:  Bir doküman 25.000 kelimeyi geçemez, örn: 5-10-25 bin kelime 1 kredi, 30 bin kelime 2 kredi, 70 bin kelime 3 kredi) submission kredisi, yönetim araçları, arşiv ve API desteğini içerir.

iThenticate İntihal Veri Tabanının Doğru Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

İletişim: Nurten Özcan

nozcan@firat.edu.tr /7353

JSTOR Archive Journal Content

 http://www.jstor.org/

Açıklama: JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir. 

JSTOR EBA E-book   

http://www.jstor.org/

Açıklama: JSTOR EBA kanıta daya ekitap modeli  kapsamında 94 yayınevinden tüm alanları kapsayan 50.000’in üzerinde başlık bulunmaktadır. EBA programında mevcut olan tüm başlıklar kullanım miktarından bağımsız olarak erişim süresi boyunca aktif kalmaktadır. JSTOR tarafından detaylı kullanım raporu sunulacaktır.  JSTOR kar amacı gütmeyen bir kuruluştur çok sayıda yayınevi adına bu programı yürüterek 50.000’den fazla kitabı erişimimize açık tutmaktadır.  

Açıklama: Mendeley  araştırmacıların çalışmalarını ve araştırmalarını yönetmelerini ve geliştirmelerine yardımcı olan referans yönetim sistemidir.

Mendeley özellikler aşağıdaki gibidir:· 5GB kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak). Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak) Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)

NATRON YAZILIM Video Eğitim Portalı

 https://firat.videoegitim.com/

Açıklama:Natron Yazılım tarafından hazırlanan 40’tan fazla ders, uzman kadrolar ile hazırlanmış 3000’e yakın video eğitiminin verildiği bir portaldır.

Detaylı bilgi için tıklayınız: http://kutuphane.db.firat.edu.tr/tr/node/163

Nature + Nature Methods + Nature Protocols 

 https://www.nature.com/

Açıklama: Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır.

OVID LWW-Lippincott Williams and Wilkins Total Acc 

 

http://gateway.ovid.com/autologin.html 

Açıklama: Ovid’den 272 tıp dergisine 2000 yılından itibaren yıl bazında değişimli olarak tam metin erişim imkanı sağlar. 

OVID dergi listesi

Palgrave Macmillan  Journals

 https://www.nature.com/

Açıklama: Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.Bu yıllara kadar arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Proquest Ebook Central - Elektronik Kitap Veritabanı

https://ebookcentral.proquest.com/lib/firat-ebooks/search.action 

 

Açıklama: Ebook Central 230.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. 
İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir. 

• Kitaplarınızı offline olarak da okumanıza imkan tanımak amacıyla kitapları 
laptop, desktop, mobil cihazlar (IOS, Android cep telefonları ve tabletler) üzerine 
indirmenize imkan tanır. 

ProQuest Digital Dissertations & Thesis Full Text  

 

http://search.proquest.com/pqdtglobal?accountid=15927 

Açıklama: Pek çok konuda hazırlanmış 930.000 tam metin doktora ve master tezine erişim sağlamaktadır.

ProQuest - University Press Ebook Subscription

http://ebookcentral.proquest.com/lib/firat-ebooks/home.action

Açıklama: ProQuest-University Press Ebook pek çok üniversite tarafından yayınlanan yüksek standartlı üniversite yayınlarını bir araya getirmektedir. 10.000 nin üzerinde başlık ve 193'ten fazla üniversite yayıncısından premium içeriğe erişebilirsiniz. University Press Ebook her biri özenle seçilmiş yetkin kurumlardan, tüm bilim dallarına hitap eden eşsiz bir içeriği bir araya getirmektedir. University Press Ebook koleksiyonunun değerini, dahil edilen başlıkların bu başlıkları yayınlayan kurumları temsilen taşıdığı yüksek standartları, titiz hakemliği ve derin bilimselliği belirlemektedir. Bu koleksiyon diğer sağlayıcılardan çok daha fazla üniversite yayını içermekte ve bu yayınların pek çoğu sadece ProQuest üzerinden erişilebilmektedir.

Publicly Available Content Database

https://search.proquest.com/publiccontent/index

Açıklama: Proquest'in diğer veritabanlarını ve koleksiyonları tamamlamak üzere tasarlanan bu veri tabanı, dünyanın dört bir yanından bir dizi farklı kaynaktan kamuya açık bilimsel içerik için bir araya getirir veya tam metinlere bağlantılar sağlar. Açık erişim dergilerinin yanı sıra arXiv gibi ana konu havuzlarından gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makalelerini, ön baskıları, kitapları, konferans bildirilerini ve raporları içerir.

 Science Direct 

 http://www.sciencedirect.com 

Açıklama:Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Akademic Press Yayınevi ile birleşmiştir. Academic Press dergilerine bu veritabanı altında erişilmektedir. Bu veritabanı; kimya, bilgisayar, işletme, biyoloji, ekonomi, enerji, matematik, sosyoloji, psikoloji, farmakoloji, astronomi, tarım, sosyal bilimler, mühendislik ve tıp konularında yaklaşık 2200’den fazla dergiyi kapsamaktadır.

Dergi listesi

Science Direct kapsamındaki 28 adet Elsevier Kitap Listesi

Açıklama: Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır.
ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.

Springer Link 

Springer e - book

http://link.springer.com/

Açıklama: 1993'den günümüze Springer Yayınevinin 1989 adet dergisine tam metin erişim sağlayan disiplinlerarası bir veri tabanıdır. 2010 yılına ait 3943, 2015 yılına ait 5048 e kitap mevcuttur.

2010 yılı e-kitap listesi

2015 yılı e-kitap listesi

Dergi Listesi

Açıklama: Sosyal ve beşeri bilimler tıp ve yaşam bilimlerini içeren tam metin dergi koleksiyonudur.

Turcademy e book

http://www.turcademy.com/

Açıklama: Turcademy veri tabanı içeriğinde Türkçe ders/akademik kitaplarının bulunduğu Türkçe içerikli akademik bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılığa ait 8000+ kaynak bulunmaktadır.

Açıklama: Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan Turnitin programı; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

NOT: Turnitin internet explorer desteklemiyor, lütfen googlecrom kullanınız.

İletişim: Nurten Özcan

nozcan@firat.edu.tr /7353

Türkiye Atif Dizini

https://www.atifdizini.com/

Açıklama: Türkiyede Yayınlanan,Sağlık Bilimleri  konusundaki 403 derginin  tam metin makalelerine 2008 den günümüze tam metin erişim sağlamaktadır.

Dergi listesi

Web of  Science 

https://webofknowledge.com/

Açıklama: TÜBİTAK-EKUAL kapsamında abone olduğumuz,Web of Science, bir çok bilim dalı ve disiplinde  dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır.

Web of Science veri tabanında konu, yazar adı, dergi adı, ya da adres kısımlarından spesifik makaleler aranabilir. Ayrıca spesifik bir makaleye kimler tarafından atıfta bulunulduğu ya da makalenin atıfta bulundugu diğer makalelere de ulaşmak mümkündür. Atıf taramaları ISI veritabanlarına özgü bir çalışmadır. Web of Science kapsamındaki atıf indeksleri şunlardan oluşmaktadır :Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED)

Social Sciences Citation Index (SSCI)

Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)

 

Açıklama: İş, finans ve yönetim, hukuk, tarih, kimya, biyolji, tıp bilimleri, bilgisayar bilimi, yer bilimleri, matematik ve istatistik, fizik, eğitim, mühendislik, psikoloji, sanat, beşeri bilimler gibi tüm ana bilim dallarını kapsayan veri tabanıdır.

Açıklama: Hekimlerin sorularına cevaplar bulmak için kullandığı karar destek aracıdır. İçerik, klinik karar alma sürecine yardımcı olmak için kanıtları sentezleyen ve şeffaf detaylarla nesnel analiz ve rehberlik sağlayan dünya standartlarında bir hekim ve uzman ekibi tarafından yazılmaktadır.